Jsme zvědaví
na nová místa a nové lidi

rozhovor s Pavlou Dombrovskou, režisérkou Divadla Líšeň

Mohla byste nám popsat svoji cestu k divadlu?

V dětství jsem prošla několika amatérskými soubory – zjistila jsem, že je mi v divadle dobře a baví mně to. Ovšem za první skutečnou divadelní zkušenost považuji své působení ve Studiu Dům vedeného režisérkou divadla Husa na provázku Evou Tálskou. Pod jejím vedením jsem také začala sama psát scénáře a režírovat. Ve Studiu Dům, které fungovalo jako opravdové divadlo a současně jako všestranná divadelní škola, jsem také potkala řadu lidí, s nimiž jsem později začala spolupracovat a především svého muže Luďka Vémolu. Spolu jsme založili vlastní divadlo. To nese název brněnské městské části, v níž žijeme, pracujeme a tvoříme. Od počátku jsme tento prostor, kde naše inscenace vznikají, pojali jako místo, které chceme svým působením ovlivnit, inspirovat, kultivovat.

Asi tušíme, že jste tak trochu „rodinná firma“ i kočovné divadlo, má to v sobě něco hodně starého. Jak to funguje teď a tady?

S mým mužem nás spojila touha společně tvořit – muziku, divadlo a později i rodinu. Vnímám to jako přirozený vývoj a pokud naše děti zajímá to, co vytváříme a chtějí se na tom podílet, budeme rádi za společný čas s nimi. A jsme rádi za to, že je ještě můžeme něco naučit. Ovšem nemůžeme omezit Divadlo Líšeň pouze na naši rodinu. To by bylo nespravedlivé vůči několika desítkám spolupracovníků – herců, muzikantů, výtvarníků, podporovatelů a přátel, z nichž někteří to s námi táhnou již přes dvě desetiletí. A s některými už také i jejich děti, takže se tu spontánně formuje další generace našeho souboru.

A to kočování nás vždycky bavilo. Jsme zvědaví na nová místa, nové lidi a prostředí, která nás inspirují, jako třeba rozhodně SLON se svou úžasnou komunitní zahradou, kde jsme si na podzim 2021 zahráli představení Putin lyžuje.

Zvedněte prosím ze židle ty lidi, kteří o Vašich představeních moc nevědí a váhají, jestli mají přijít.

Pokud zůstanete sedět doma na zadku, budete hořce litovat. Protože ti, kteří uvidí naše představení Spoutaný trávou, budou potěšeni a posíleni nevídaným zážitkem až do jara! Uvidí, co ještě neviděli a uslyší, co neslyšeli. Podivuhodné obrazy, stíny a zvuky, krásný příběh vyprávěný loutkami upletenými z drátů i z přírodnin. Jevištní poezie o životě, smrti i drobném hmyzu pro malé i velké snivce. A navíc – jedna z hlavních postav vystupující v příběhu, je SLON!

Zvu na naše webové stránky, kde se můžete nechat nalákat fotkami či ukázkou z představení: https://www.divadlolisen.cz/repertoar/spoutany-travou/

Pavla Dombrovská

www.divadlolisen.cz

Rozhovor vyšel  Suchdolských listech v lednu 2022

Kontakty

Pořadatel festivalu

SUCHDOL ŽIJE z.s.
Armádní 770/10
165 00 Praha – Suchdol
IČO 08723834

Zavolejte nám

724 129 595

Emailujte nám 

suchdol@festivalslon.cz

Webové strány připravili suchdolští dobrovolníci pro SUCHDOL ŽIJE z.s.